Rehabilitacja po porodzie

Coraz więcej kobiet, które rodziły własne dzieci drogami natury przyznaje, że ma istotne komplikacje z mięśniami dna miednicy. W głównej mierze, są to kłopoty z nietrzymaniem moczu i ból w dole brzucha, który wynika z tego, że niektóre organy zmieniły trochę swoje miejsce po porodzie.

aquaflex

Do niedawna był to temat tabu i mało jaka z dam decydowała się mówić o swoich przeszkodach po porodzie. Często wydawało im się, że jest to problem natury intymnej oraz nie chciały rozmawiać nawet ze swoim lekarzem. Chwilowo jednak lekarze ginekolodzy sami zawiadamiają o takiej możliwości przyszłe matki. Poza tym, także w trakcie zajęć w szkole rodzenia wolno dowiedzieć się wiele o tym, jakie mogą pojawić się skutki porodu.
Kłopotami z mięśniami dna miednicy pojawiają się także u kobiet, które rodziły poprzez zabieg cesarskiego cięcia. Przeważnie u nich pojawia się w następnej kolejności ból w dole brzucha i trudności ze współżyciem. Bez wątpliwości, nie musi być to normą oraz co poniektóre mamy nie skarżą się na tego rodzaju przypadłości, pomimo tego znaczny odsetek pacjentek zgłasza się po porodzie z takim problemem.
Najlepszym krokiem jest fizjoterapia urologiczna, jaką wolno podjąć niesłychanie ekspresowo po porodzie. Im szybciej jest taka szansę, tym poprawniej, bo ćwiczenia zapewniają w owym czasie lepsze efekty. Podczas fizjoterapii, wykonuje się różnorodnego typu ćwiczenia, które mają wzmacniać mięśnie i sprawiać, że będą się one w odpowiedni sposób kurczyły. Poza tym, niezmiernie ważną kwestią są również treningi oddechowe, jakie wypada w następnej kolejności jak najczęściej powtarzać. Na dodatek, pacjentki uczą się również, jak wygląda prawidłowa pozycja ciała, która powinna pojawić się podczas czynności fizjologicznych.
Taka fizjoterapia po porodzie zalecana jest przede wszystkim damom, jakie miały więcej porodów. Są w stanie jednak z niej korzystać też panie, które rodziły dzieci po raz pierwszy, jeśli jedynie pojawiają się u nich jakiekolwiek nieprawidłowości. Niektórzy lekarze twierdzą, że taka fizjoterapia ma być obowiązkowa po porodzie, tak jak w wypadku co niektórych zabiegów chirurgicznych podbrzusza. Niezwykle błyskawicznie pozwala ona powrócić do normy i czuć się przyzwoicie. Dużo pacjentek deklaruje, że to naturalnie dzięki takim ćwiczeniom są w końcu w stanie wyprostować się oraz wykonywać cięższe czynności, które do tej pory wywoływały u nich nietrzymanie moczu czy też niedogodności bólowe. Lekarz ma prawo na fizjoterapię wypisać skierowanie. Istnieje także możliwość skierowania z takich zajęć oraz treningów odpłatnie, w ramach prywatnej opieki leczniczej.